Nazwa użytkownika

NEWSLETTER

Bądź informowany o nowych wydarzeniach!

Kalendarz

p w ś c p s n
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

Jesteś tutaj

Strona główna » MRM » Prace MRM
Wersja do wydrukuSend to friendPDF version

Dyskusja o żywności w legnickich szkołach na sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej
 
XVIII sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Legnicy odbyła się 24 lutego 2012r. w godzinach 9.30 – 11.30. Poza głównym tematem, którym była zdrowa żywność w sklepach znajdujących się na terenach szkół, poruszano też sprawy związane ze zbliżającymi się wyborami do kolejnej kadencji. Na sesji byli obecni goście: Jacek Baczyński – radny Rady Miejskiej Legnicy, Teresa Rogińska-Szeliga – zajmująca się zdrową żywnością oraz Stanisław Leszczyński – właściciel 2 sklepów w legnickich szkołach.
 
Na początku radny Jacek Baczyński wyjaśnił dlaczego zainteresował się tym tematem, oraz wyraził zadowolenie z rozpoczęcia dyskusji. Obecną sytuację oraz wpływ tzw. „śmieciowego” jedzenia (chipsów, batoników itp.) przedstawiła pani Teresa Rogińska-Szeliga. Przekazała ona też swoje sugestie i pomysły, wśród których znalazły się m.in. akcje informujące w szkołach oraz utworzenie centralnej stołówki, z której rozwożono by jedzenie do szkół.
 
Następnie odniósł się do tego, jak również przedstawił punkt widzenia właściciela sklepu pan Stanisław Leszczyński. Zwrócił on uwagę na to, że całkowite zastąpienie obecnych produktów zdrową żywnością oznaczałoby upadek tych sklepów. Powiedział także, że próby wprowadzania świeżego jedzenia, np. kanapek, podlegają rygorystycznym przepisom kontroli sanitarnej. Jego zdaniem najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest regularne korzystanie z automatów, w których dostępne są tylko batoniki i napoje gazowane. 
 
Przez kolejną godzinę trwała dyskusja radnych oraz gości, ukierunkowana na znalezienie rozwiązań. Młodzi radni podzielili się obserwacjami ze swoich szkół oraz odnieśli się do podanych propozycji. Uznano, że próby narzucania właścicielom sklepików asortymentu nie byłyby dobrym rozwiązaniem. W końcowej części podsumowano i zebrano przyjęte przez radnych propozycje w formie stanowiska MRM. Stanowisko to przyjęto jednogłośnie, będzie ono rozesłane do Rady Miejskiej, Urzędu Miasta oraz dyrektorów legnickich szkół.
 
Następnie młodzieżowi radni zajęli się wyborami do kolejnej kadencji MRM, które odbędą się 4 kwietnia tego roku. Rozmawiano jak promować Radę, wciąż niedostatecznie znaną, pomimo swojej działalności. Zdecydowano położyć nacisk na uaktywnienie na portalach społecznościowych oraz docieranie z prezentacjami i informacjami bezpośrednio do uczniów legnickich szkół ponadgimnazjalnych.
 
Sprawdzono także postępy w projektach realizowanych obecnie przez Radę. Najbliższym przedsięwzięciem, którego organizacja jest bliska ukończenia, jest koncert charytatywny z udziałem młodzieżowych zespołów z Legnicy i okolic.
 
Na sesji było obecnych 17 radnych co na stan 20 członków daje dużą frekwencję. Pozwala to mieć nadzieję, że sytuacje braku kworum odejdą do przeszłości. Młodzieżowa Rada Miejska Legnicy obradowała na XVIII Sesji w Młodzieżowym Centrum Kultury. Do końca kadencji planowana jest jeszcze jedna – ostatnia – sesja.
 
źródło: MRM
 

SPONSORZY

WSPÓŁPRACA

Firma Trasnportowa Opole